CANLI YAYINVİDEOLARFOTOĞRAFLAR

Turnuvalar Hakkında

2020 yılı turnuvaları ve önümüzdeki yıl uygulanacak şampiyona sistemi açıklandı.

Haber tarihi: 25 Eylül 2020 Cuma
Bu Haberi Paylaşın

DEĞERLİ BİLARDO CAMİASI

Yönetim Kurulumuzla birlikte önümüzdeki 2020 ve 2021 yılı turnuvaları konusunda yaptığımız toplantımızı tamamladık. 

Sizlere iki gün önce açıkladığımız ve 2021 yılında faaliyete geçecek olan Ankara’daki Bilardo Tesisimiz ile birlikte önümüzdeki yıl başlayacağımız yeni turnuva sistemimiz de aynı kapsamda değerlendirilerek tüm detayları ile masaya yatırıldı.  

Sağlık Kurulu, Teknik Kurul ve Merkez Hakem Kurulunun da tavsiyeleri doğrultusunda sporcularımızın da sağlığını ön planda tutarak Covid- 19 süreci içinde önümüzdeki turnuva takvimi için bir takım kararlar almış bulunmaktayız.  

Buna göre;

3 BANT BİLARDO;

* 2021 yılı itibariyle 3 Bant Bilardoda Erkekler Türkiye Şampiyonası ve Türkiye Kupası tekrar birleşecek ve tüm branşlardaki şampiyonalar yeni tesisimizde gerçekleşecektir.

* Türkiye Kupasında 2020 yılında kalan etaplar; önümüzdeki sene Türkiye Kupası ve Şampiyonasının birleşecek olması, ayrıca Covid 19 tehlikesi nedeniyle turnuvaya katılacak 1000'in üzerindeki sporcularımıza ve 60'a yakın hakem ve görevlilerimize şehirlerarası yolculuk yaptırmamak, bununla birlikte HES kodu uygulamasının getirdiği filyasyon ve karantina kuralları da göz önünde bulundurulduğunda, tüm turnuvayı hem sporcu sağlığı hem de teknik olarak olumsuz şekilde etkilememesi adına iptal edilmiştir.

* 2021 Milli Takımını belirlemek üzere Türkiye Şampiyonası 48 Sporcu ile Kasım ve Aralık aylarında 2 Etap olarak İzmir Bilardo tesisimizde seyirci kısıtlaması ve beraberinde tüm önlemler alınarak yapılması planlanmaktadır. Ancak, yapılıp yapılmamasına pandemi sürecinin durumuna bağlı olarak Ekim ayı sonunda karar verilecektir. Bu sene Türkiye Şampiyonasında düşme olmayacak ve 48 sporcu da önümüzdeki sene yeni sistemde yapılacak şampiyonaya fix olarak katılacaktır.

* Yine aynı şekilde Ekim ayı sonunda karar verilmek üzere Kadınlar ve Gençler Türkiye Şampiyonalarını Kasım ve Aralık aylarında yapılması konusunda planlarımıza dahil edilmiştir.

* Türkiye Kupasında 2020 yılı Şubat ayı 1. Etapta dereceye giren ilk 16 sporcumuzun haklarını korumak adına, bu sporcularımızın önümüzdeki yıl yapılacak Türkiye Şampiyonasına, Türkiye Şampiyonasından gelecek 48 sporcu ile birlikte ( Toplam 64 sporcu) fix oyuncu olarak katılmaları sağlanacaktır.

POOL BİLARDO;

* Pool Bilardoda önümüzdeki 2020 Kasım ayında (Covid 19 süreci izin verdiğinde ve IPBF uygun gördüğünde) ve 2021 yılı Nisan ayında olmak üzere üst üste 2 adet Avrupa Şampiyonası ve Euro Tour Türkiye’de düzenlenecektir. 

Ülkemizde yapılması nedeniyle milli temsil anlamında tüm disiplinlerde çok sayıdaki sporcumuzu ülkemizdeki bu şampiyonalara milli sporcu olarak gönderme ihtimalimiz olacaktır.

Bu nedenlerle; 
2019 yılı sonunda milli takıma girmeyi haketmiş sporcularımız ve 2020 yılı Şubat ayında yapılan 1. Etapta dereceye girmiş sporcularımızın da hakkı göz önünde bulundurulmak süretiyle 2020 yılında kalan Türkiye Pool Şampiyonası etaplarını iptal etmiş bulunmaktayız.

ARTİSTİK BİLARDO;

Artistik Bilardoda 2020 yılında şampiyona yapılmayacak ve 2019 yılı sonunda oluşan Milli Takım bizleri 2021 yılında temsil edecektir.

Bu arada; önümüzdeki sene yeni tesisimizde Türkiye Artistik Bilardo Şampiyonalarını 3 etap olarak planladığımızı da sizlere duyurmak istiyoruz.

SNOOKER BİLARDO;

Geçtiğimiz Ağustos ayında İstanbul’da yaptığımız Türkiye Snooker Şampiyonası ile birlikte 2020 yılını tamamlamış bulunuyoruz.

Snooker branşında da önümüzdeki seneyi 3 Etap olarak planlamaktayız.

----------oOo------------

** 2021 YILI 3 BANT BİLARDO TURNUVA SİSTEMİ:

2000’li yılların başında başlayan ve bizim dönemimizde de 400’lü katılım sayılarından birkaç senede 1500’lü rakamlara ulaşan Open turnuvaların Türkiye’de bilardonun tanınması ve bir zamanlar azalan ilginin tekrar köpürtülmesini anlamında bir fayda sağladığı gerçektir. Fakat;
* Son yıllarda giderek artan ve bir etabın gün ve masa sayısı olarak kaldıramayacağı katılımcı sayısı, 
* Çok uzun süren turnuvalar ve 70'e yakın hakem, görevli ve diğer tüm operasyon maliyetlerinin Federasyonumuza getirdiği büyük maddi yükler,
* Masa üreticisi sponsorlarımızın her turnuvada 40’a yakın masayı (Şubat ayı 1. Etapta Dünya Kupası ile birlikte toplam 46 masa) kurmasındaki maddi-manevi zorluklar,
* Otel ücretlerinin her geçen sene döviz fiyatlarına paralel olarak daha da artması gibi daha birçok faktör nedeniyle artık misyonunu tamamlamıştır.

Yeni tesisimizle birlikte bir sistem değişikliğine giderek önceki yıllarda olduğu gibi İl Şampiyonası+Bölge Şampiyonası+Türkiye Şampiyonası sistemine geçiyoruz.

Bu sistem, sporcularımızın son yıllarda artan daha çok turnuva oynama isteğine karşılık verecek ve bunun yanında Türkiye Şampiyonalarının kalitesine ve önemine büyük katkı sağlayacaktır. 

Bununla birlikte de; İl ve Bölge Şampiyonalarından sonra Türkiye Şampiyonasında oynamaya hak kazanacak sporcu sayısını 400 sporcu gibi yine çok yüksek bir rakamda tutarak hem sporcularımızın beklentilerine karşılık vermeye hem de daha ulaşılabilir hedefler koymaya özen gösterdik. 

-------

** Buna göre, 2021 yılından itibaren Türkiye Şampiyonası sistemi şu şekilde oynanacaktır;

- Yıl içinde 2 defa İl Birinciliği ve 2 defa Bölge Şampiyonası yapılacaktır.
- İstanbul ayrı bir bölge olmak üzere diğer 7 bölge ile birlikte toplam 8 bölgeye ayrılacaktır.  

- İstanbul hariç diğer 7 bölge için Bölge Koordinatörleri atanacak ve bu koordinatörler Bölge Şampiyonalarından sorumlu olacaktır. 

- Her ile ve her bölgeye tüm klasman ve kriterler kıstas alınarak en adaletli şekilde kontenjanlar verilecektir. 

- İl şampiyonasında kontenjana giren sporcular bulundukları bölgede Bölge Şampiyonasında mücadele edecekler. Bölge kontenjanına giren sporcular ise Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazanacaklardır. İstanbul ilinde sadece İl Şampiyonası yapılacaktır.

- Tüm İl ve Bölge şampiyonalarının Türkiye Şampiyonası kalitesinde ve standartında oynanması sağlanacak ve her şampiyona takip edilecektir.

- 1. ve 2.Etap Türkiye Şampiyonası toplam 400 sporcu ile yapılacaktır.  

- 3. Etap, ilk iki etap sonucunda dereceye giren ilk 212 sporcu ile, 4. Etap ise toplam 3 Etap sonucunda sıralamada yer alan ilk 48 sporcu ile yapılacaktır.

- 4 Etap sonunda ilk 4 dereceye giren sporcular bir sonraki yıl Milli Takım olarak ülkemizi uluslararası turnuvalarda temsil etme hakkını kazanacaklardır. Milli Takımda olmamasına rağmen yurtdışında  başarılı olmuş ve bizlere madalya kazandırmış sporcularımız, daha önceki senelerde yaptığımız uygulamalarda olduğu gibi yine Milli Takım kadrosunda yer almaya devam edeceklerdir.

- Dinamik ve Türkiye Klasmanı aynı şekilde devam edecektir.

- 2020 yılı Türkiye Şampiyonasında yarışan 48 sporcu ve 2020 Şubat ayındaki Türkiye  Kupasında dereceye giren ilk 16 sporcu olmak üzere 64 sporcu İl ve Bölge Şampiyonasına katılmadan direk Türkiye Şampiyonasında yarışacaktır.

- İlk 64 (Fix) sporcu arasında yer almayıp, ilk Türkiye Şampiyonası etabında (Daha sonra reglemanda açıklanacak olan) belli bir dereceye giren sporcular 2. İl ve Bölge Şampiyonasına girmeden direk 2.Etap Türkiye Şampiyonasına katılacaklardır. 

- Her Etap öncesi sıralamada ilk 16'da bulunan sporcuların (Seeded Players) konaklamaları Federasyonumuz tarafından karşılanacaktır.

- 2021 yılı itibariyle tesisimizde düzenlenen tüm turnuvalarda katılım ücreti alınmayacaktır.

- Tüm branşlarda Başarı Ödülleri verilecektir.

** Tüm bunların yanında, yine tesisimizde tahminen Haziran ayında tüm sporcularımızın katılabileceği Open (Açık katılımlı) Yüksek Ödüllü Özel Türkiye Şampiyonası da planlanmaktadır. 

-------------

** 2021 YILI POOL BİLARDO TURNUVA SİSTEMİ:

- 2021 yılı itibariye Türkiye Pool Bilardo Şampiyonası etapları tüm kategorilerde (Erkekler -Kadınlar-Gençler-Yıldızlar-Veteranlar) 3 Etap olarak yeni tesisimizde gerçekleşecektir.

- 2021 yılı Türkiye Pool Bilardo Dinamik Genel Klasman (TPDK) uygulaması devam edecektir. 
- Türkiye Pool Bilardo Şampiyonası 1 ve 2. etap açık katılımlı düzenlenecektir.

- 3. Etap müsabakalarına ( Bu uygulama Erkekler Kategorisi için geçerlidir), Türkiye Şampiyonası etapları ve İl Şampiyonaları sonunda alınan puanlar sonucu TPDK
sıralamasına göre sınırlı sayıda sporcu katılabilecektir. Örnek: İlk 64 veya 96 Sporcu.(Reglamasyonda yayınlanacak)

- Etaplarda Milli Sporcularımızın konaklamaları Federasyonumuz tarafından karşılanacaktır.

- 2021 yılı itibariyle tesisimizde düzenlenen tüm turnuvalarda katılım ücreti alınmayacaktır.

- Tüm branşlarda Başarı Ödülleri verilecektir.
---------------

** 2021 YILINDA DÜZENLENECEK ULUSAL TURNUVALAR;

* 2 Etap İl Birinciliği ( 3 Bant ve Pool Bilardo)
* 2 Etap Bölge Şampiyonası (3 Bant Bilardo)
* 4 Etap Erkekler 3 Bant Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Kadınlar 3 Bant Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Gençler  3 Bant Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Veteranlar 3 Bant Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Artistik Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Erkekler Pool Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Kadınlar Pool Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Gençler  Pool Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Yıldızlar  Pool Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Veteranlar Pool Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 3 Etap Snooker Türkiye Şampiyonası
* 1 Etap Türkiye Okullararası Pool Bilardo Türkiye Şampiyonası
* 1 Etap Türkiye 1. Lig Play Off Müsabakaları (3 Bant Bilardo)
* 1 Etap Türkiye Yükselme Ligi  (3 Bant Bilardo)
* Yüksek ödüllü Özel Türkiye Şampiyonaları (Open)
* Tüm uluslararası turnuvalar  

- Turnuvalardaki tüm maçlar internet üzerinden canlı yayınlanacaktır.

----------oOo-----------

TRT SPOR;

Bununla beraber sizlere güzel bir haberi daha duyurmak istiyorum;

TRT Spor ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Ankara'daki tesisimizde yapacağımız tüm turnuvalarda birlikte çalışma kararı aldık. 

Tesisin yapım aşamasında 1 adet TV TABLE (Canlı Yayın masası) tüm teknik altyapısı ile hazır olacak ve TRT SPOR 2'nin yayın akışının uygun olduğu koşullarda, birçok disiplinlerde (Kadınlar-Gençler-Yıldızlar) şampiyonaların final müsabakaları canlı veya banttan ekranlara gelmesi sağlanacaktır.

Bilardo sporumuzun daha çok ekranlara taşınması, tüm branşların tanıtımı ve televizyonlardan izlenmesi için önemli bir adım olan bu projede beraber çalıştığım TRT SPOR Daire Başkanı Sayın Hakan Altürk' e şahsım ve bilardo camiamız adına şükranlarımı sunarım.

2021 yılı itibariyle bilardoda büyük bir değişim ve gelişime hazırlanıyoruz. Tüm camiamıza hayırlı olsun.

Ersan ERCAN
Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı