CANLI YAYINVİDEOLARFOTOĞRAFLAR

Tayfun Taşdemir DÜNYA KUPASI ŞAMPİYONU

2 MADALYA BİRDEN...

Haber tarihi: 17 Şubat 2019 Pazar
Bu Haberi Paylaşın

DÜNYA KUPASI TAYFUN TAŞDEMİR’İN
 
 
Dünyanın önde gelen 149 bilardo sporcusu içinden kazanan Tayfun Taşdemir oldu. 3 Bant Bilardo Dünya Kupası’nın ilk ayağının 2 kupası da Türkiye’de kaldı. Finalde karşılaştığı rakibi Jae Ho Cho’yu 40-21 mağlup ederek kupanın sahibi olan Tayfun Taşdemir, “Çok mutluyum. Kupa Türkiye’de kaldı.” dedi. Murat Naci Çoklu ise kürsünün 3. basamağında yerini aldı.
 
Bilardonun adresi Türkiye’ydi. 2019 yılının ilk 3 Bant Bilardo Dünya Kupası etabı, Türkiye Bilardo Federasyonu (TBF) tarafından 11-17 Şubat tarihleri arasında Antalya’nın Manavgat ilçesinde düzenlendi. Turkcell ve Spor Toto’nun desteğiyle Kızılağaç bölgesindeki bir otelde gerçekleştirilen Dünya Kupası’na 22 ülkeden 149 sporcu katıldı.  Dünyanın üst düzey oyuncularının tamamın yer aldığı turnuvada, ön elemeyle beraber 30 Türk sporcu yer aldı. TRT Spor, Dünya Kupası’nın son 3 gününün heyecanını canlı yayınla ekranlara taşıdı. 
 
Semih Saygıner, Murat Naci Çoklu, Tayfun Taşdemir, Lütfi Çenet
gibi dünya çapındaki sporcularımız, diğer yıllarda olduğu gibi bu yıl da ülkemize madalya kazandırmak için ıstakalarını ellerine aldılar.
 
Semih Saygıner, Tayfun Taşdemir ve Murat Naci Çoklu dünya sıralamasında ilk 14’te yer aldıkları; Lütfi Çenet ve Birol Uymaz da Federasyonun belirlediği isimler oldukları için Dünya Kupası’na direk ilk 32’den başladılar. Can Çapak ile Serdar Baş ise alttaki turlardan kazanarak 32’ye girdiler.
 
15 Şubat günü yapılan grup 32 karşılaşmalarında, 4’er kişilik gruplardan 2’şer kişi ilk 16’ya girmek için hak kazandı; ilk 16’ya giren sporcularımız Çoklu, Taşdemir ve Çenet’ti.
 
ÇEYREK FİNALDE 3 TÜRK
 
16 Şubat günü Çoklu, David Martinez’i 34-40; Çenet Frederic Caudron’u 24-40; Taşdemir ise Dinh Nai Ngo'yu 40-34 mağlup ederek çeyrek finale ismini yazdırdı. Böylece 3 sporcumuz da çeyrek finale kalarak büyük bir sevince neden oldular.
 
Çenet ile Taşdemir’in birbirlerine karşı yaptıkları çeyrek final karşılaşmasında kazanan taraf 7 puan farkla Taşdemir oldu. Martin Horn ile karşı karşıya gelen Çoklu da 28’e karşı 40 gibi güzel bir farkla yarı finaldeki yerini aldı.
 
Oldukça çekişmeli geçen yarı finalde Tayfun Taşdemir, Murat Naci Çoklu'yu 40-37; Güney Kore'den Jae Ho Cho ise Vietnam'dan Quyet Chien Tran'ı 40-28 mağlup ederek finale yükseldi.
 
KAZANAN TARAF TÜRKİYE
 
Taşdemir ile rakibi Cho, 17 Şubat günü saat 15.00’de final için karşı karşıya geldiler. Mücadelede maçı domine eden taraf Taşdelen’di. İlk yarı 26-16 şeklinde Taşdemir’in lehine sonuçlandı. Taşdemir, aranın ardından ikinci yarıda da rakibine 19 puan fark attı ve Cho’yu 40-21 mağlup ederek 3 Bant Dünya Kupası’nın Türkiye ayağının şampiyonu oldu.
 
Kürsünün 2. basamağında Jae Ho Cho yer aldı, 3. basamağını ise Murat Naci Çoklu ve Vietnamlı Quyet Chien Tran paylaştı.
 
Final karşılaşmasının ardından dereceye giren sporculara ödülleri UMB Dünya Bilardo Federasyonu Başkanı Farouk El Barki, Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan ve diğer yetkililer tarafından verildi.
 
Ödül töreninde konuşan Farouk El Barki, turnuvanın çok güzel geçtiğini belirtti ve Türkiye Bilardo Federasyonu yetkililerine teşekkür etti.
 
TBF BAŞKANI ERCAN: “BAŞARILARIMIZI DEVAM ETTİRMELERİNİ UMUYORUM”
 
2019’un Türkiye için çok iyi başladığını belirten Başkan Ersan Ercan da kürsüye 2 sporcu çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirerek, “Umarım sporcularımız derecelerini diğer şampiyonlarda da sürdürerek başarımızı devam ettirirler.” ifadelerini kullandı.
 
Kupanın sahibi olan Taşdemir ise “Böyle bir maç beklemiyordum. Geçen yıl kıl payı kaçırdığımız şampiyonluğu bu sene kazandığım için çok mutluyum. Kupa Türkiye’de kaldı. Murat Naci Çoklu’nun da 3. Olması ayrıca çok sevindirici.” dedi.
 
Yıl içerisinde farklı ülkelerde 5 tane daha Dünya Kupası yapılacak. İkinci adresleri mayıs ayında Vietnam olacak olan bilardonun usta isimleri, sırasıyla; Portekiz, Belçika, Kore ve Mısır’da da karşı karşıya gelecekler.
 

 
 

Haber Fotoğrafları